Bubáky vystřídal v dospělosti strach z výšek a pavouků. V ideálním světě bychom se ale pojistili proti nemoci a lidské hlouposti

angle-left null Bubáky vystřídal v dospělosti strach z výšek a pavouků. V ideálním světě bychom se ale pojistili proti nemoci a lidské hlouposti

Bubáky vystřídal v dospělosti strach z výšek a pavouků. V ideálním světě bychom se ale pojistili proti nemoci a lidské hlouposti

Čeho jsme se děsili jako malí a čeho se bojíme v dospělosti? Aktuální průzkum ČSOB Pojišťovny ukazuje, že iracionální strachy nás provází i v pozdějším věku. Tak například celá čtvrtina českých mužů má strach z výšek, stejné množství žen má zase největší strach z pavouků a hadů. Ničeho se podle průzkumu nebojí jen 12 % z nás. Kdybychom pak dostali na výběr, proti čemu bychom se chtěli v ideálním světě pojistit, nejvíce z nás by zvolilo pojištění proti vážné nemoci, lidské hlouposti, nebo dokonce proti smůle v životě.

Každý z nás měl v dětství obavy a strach z různých situací nebo věcí, které nám nyní připadají úsměvné. V průzkumu ČSOB Pojišťovny dotázaní přiznali, že se jako děti báli nejvíc strašidel a nadpřirozených bytostí (23,4 %). Na druhém místě se pak umístil strach ze tmy (20,8 %), se kterým mělo problém každé páté dítě. Na dalších místech Češi uváděli také obavy z bouřek (10,7 %), odloučení od rodiny (9,7 %) nebo strach z lékařů (8,2 %).

Čeho se ale obávají dospělí Češi dnes? Ukázalo se, že u žen jednoznačně převládá strach z pavouků, hmyzu nebo hadů (25,8 %). Muži mají naopak největší strach z výšek (24,2 %). „Vedle těchto očekávaných obav však mají dospělí strach i z aktuálních globálních hrozeb. Tuto odpověď zvolilo 14 % respondentů, především pak ti se základním vzděláním nebo výučním listem. Vysokoškoláci se naopak častěji bojí právě pavouků a hadů,“ říká Milan Březina, ředitel Odboru produktů životního pojištění ČSOB Pojišťovny.

Hrůzu nám nahání i nepředvídatelná příroda

Mezi časté strašáky patří v tuzemsku také přírodní živly. Čtvrtina Čechů uvedla, že se obává hlavně ohně a požárů (24,4 %), dalších 18 % respondentů pak považuje za nejhorší povodně nebo ničivou vlnu tsunami. Poměrně výrazný strach mají Češi také z bouřek a vichřice (16,4 %), u žen (20,4 %) je tento strach ještě výraznější než u mužů (pouze 12,5 %). Téměř 10 % z nás také v návaznosti na neustálé oteplování klimatu přiznalo, že se děsí extrémního horka.

S konkrétními ničivými živly má v České republice zkušenost 30 % lidí. V některých krajích je ale toto procento výrazně vyšší. Například v Jihočeském kraji zkušenost se živly přiznává každý druhý, podobných výsledků dosáhl i Středočeský kraj (42 %). Naopak nejméně se s rozmary přírody setkali respondenti z Vysočiny (8 %), kteří tak poměrně výrazně zůstávají za celorepublikovým průměrem.

Ideální pojistka? Proti nemoci a lidské hlouposti

A kolik lidí se setkalo s krádeží svého majetku? Téměř třetina (29 %) lidí uvedla, že jim někdy byly odcizeny jejich osobní věci, jako jsou mobilní telefon, klíče nebo doklady. Skoro každý desátý Čech má také zkušenost s vloupáním zlodějů do své domácnosti (8 %), nejčastěji pak tuto nepříjemnost přiznávají obyvatelé Ústeckého kraje (15,4 %). Každý desátý z nás se také setkal s odcizením auta nebo alespoň věcí v něm. Nejvíce zkušeností s odcizenými věcmi z automobilů mají obyvatelé Plzeňského kraje (24 %).

Více než 60 % Čechů přiznává, že jako děti sami nějakou maličkost ukradli. Pokud by ale bylo možné se v životě proti něčemu pojistit, nejvíce lidí by preferovalo pojištění proti vážné nemoci, lidské hlouposti a smůle v životě. Zdá se tedy, že majetek pro nás není na prvním místě,“ dodává Březina. Mezi odpověďmi na tuto otázku se vyskytlo i několik kuriózních. Někteří Češi by se totiž chtěli pojistit například proti exmanželce, krádeži identity, impotenci nebo například tomu, že nikdy nevyhrají ve sportce.

* Průzkum proběhl u výzkumné agentury Ipsos Research na relevantním vzorku 525 respondentů v rovnoměrném zastoupení můžu a žen v květnu 2018.

Stáhnout infografiku