Na tom, do jakých pneumatik obouváte své auto, opravdu záleží. Mají totiž vliv na spoustu věcí od jízdních vlastností auta až po spotřebu paliva nebo bezpečnost. Jaká platí pravidla, na co si dát pozor a jak zjistit, že už je čas pneumatiky vyměnit?
Hloubka dezénu pneumatik a vyhláška v roce 2023
Každá pneumatika má na sobě tzv. indikátory opotřebení, které vám napoví, zda už nastal čas sjetou pneumatiku vyměnit za novou. S příchodem 1. listopadu mají řidiči ze zákona povinnost přezout z letních pneumatik na zimní. Nejedná se přitom o pouhý rozmar zákonodárců, přezutí má svůj smysl. Vlastnosti zimních a letních pneumatik se totiž zásadně liší.
Zdroj: Freepik.com
Letní pneumatiky si poradí s deštěm i rozpálenou silnicí
Letní gumy obsahují speciální směs a mají unikátní vzorek pneumatik, díky kterému zvládnou jízdu na rozpálené vozovce během horkého léta. Dobře přilnou k silnici, a když vás po cestě zaskočí nikoli sprška, ale pořádná bouřka, letní pneumatiky odvedou přebytečnou vodu z kol. Pokud ale klesne teplota pod +7 stupňů, vaše brzdná dráha se na letních pneumatikách prodlouží až o několik metrů, což může mít fatální následky.
Hloubka dezénu nové letní pneumatiky může být kolem 7 mm v závislosti na výrobci. Podle obecného doporučení byste měli pneumatiky vyměnit, pokud je minimální hloubka dezénu letních pneumatik 1,6 mm.
Zimní pneumatiky si poradí se sněhem i náledím
Během zimy se na vozovce mohou objevit poprašky sněhu, ledové jazyky nebo pořádná porce čerstvé sněhové nadílky. Hloubka dezénu nové zimní pneumatiky může být i 9 mm, záleží na konkrétním výrobci. Na zimních gumách nedostanete tak snadno smyk a perfektně se zakousnou i do sněhové pokrývky. V létě ale nedokážou tak dobře přilnout k rozpálené silnici, auto je těžkopádné a často i hlučné. Zimní gumy také zbytečně opotřebováváte a další zimu se vám se stejnými pneumatikami pojede hůř. Měli byste je vyměnit v případě, že minimální hloubka dezénu zimních pneumatik je 4 mm.
Celoroční pneumatiky jsou vhodné pro řidiče, kteří toho zase tolik nenajezdí
A co takové celoroční pneumatiky? Vyplatí se? Na celoročních pneumatikách můžete jezdit během zimy i v létě, ale mějte na paměti, že se jedná o určitý kompromis, který má své limity. Celoroční pneumatiky nebudou mít nikdy stejné vlastnosti jako například zimní pneumatiky. Kvůli častějšímu používání je sjedete dřív než letní nebo zimní pneu, které každého půlroku střídáte. Proto se nedá hovořit ani o výhodné ceně za jejich pořízení.
Bezpečnost pneumatik: U sjetých pneu hrozí smyk, aquaplaning i vyšší spotřeba
Když vybíráte nové pneumatiky, o bezpečnost jde až v první řadě. Sjeté gumy ztrácejí svoje vlastnosti a mění chemické složení. Čím ojetější gumy budete mít, tím více si koledujete o smyk, aquaplaning, delší brzdnou dráhu, hlučnost i větší spotřebu paliva. Řidiči, kteří si myslí, že ušetří tím, že i během léta budou jezdit na zimních gumách, se šeredně pletou. Auto jim totiž zbytečně žere víc a gumy se rychleji opotřebují, takže bude nutná dřívější investice do nových pneumatik.