ČSOB Pojišťovna hlásí rekordní počet pojistných podvodů

angle-left null ČSOB Pojišťovna hlásí rekordní počet pojistných podvodů

ČSOB Pojišťovna hlásí rekordní počet pojistných podvodů

V roce 2023 zaznamenala ČSOB Pojišťovna historický rekord jak v počtu odhalených pojistných podvodů, tak uchráněného pojistného plnění.

„Loni jsme prošetřovali přes dva tisíce podezřelých pojistných událostí, kdy ve zhruba 1 200 případech jsme prokázali podvodné nebo účelové jednání. Celková uchráněná hodnota přesáhla 162 milionů korun. V roce 2022 bylo prokázáno 890 podvodů. Počet odhalených podvodů se tak oproti předchozímu období zvýšil o 35 %,“ uvedl k výsledkům za rok 2023 Tomáš Hrbek, ředitel odboru rozvoje likvidace pojistných událostí ČSOB Pojišťovny.

Nejvíce případů bylo z oblasti pojištění majetku a odpovědnosti. „Z těchto typů pojištění jsme uchránili před neoprávněným vyplacením pojistná plnění v hodnotě 123 milionů korun, druhým nejvíce zastoupeným bylo pojištění vozidel, kde jsme uchránili částku 23 milionů korun. Zvýšené aktivity podvodníků jsme zaznamenali v segmentu pojištění platebních karet a cestovního pojištění,“ doplnil Tomáš Hrbek z ČSOB Pojišťovny.
 

Kuriózní příklad – odsouzený „chtěl jet na dovolenou“


Pojištěný klient, který byl pravomocně odsouzen za závažnou majetkovou činnost na 6 let nepodmíněně, si koupil měsíční zájezd do Indonésie v hodnotě 300 000 Kč. Datum odletu se však nápadně shodoval s datem nástupu do výkonu trestu v nápravného zařízení. U pojišťovny se pak snažil uplatnit náhradu za storno poplatky ve výši přesahující 300 000 Kč a pokoušel se jí namluvit, že z nepředvídaných důvodů nemohl odletět. Následně poté, co bylo zjištěno, že si doklady k zájezdu vyrobil a že tento jeho grafický pokus by mohl jeho pobyt ve vězení ještě prodloužit, vzkázal pojišťovně cestou svého právního zástupce, že od nároku odstupuje, protože na příštích 6 let má stravu a ubytování zajištěno. I tak se budou jeho jednáním zabývat orgány činné v trestním řízení.