Co je potřeba k přepisu auta?

Převod auta dnes již probíhá přímo ze starého majitele na nového a není už nutné řešit odhlášení a přihlášení vozidla. K převodu auta stačí provést následující kroky:

 

 • úkon na jednom místě,
 • vyplnění jedné žádosti,
 • návštěva jednoho registru vozidel.

 

 

Kde probíhá přepis auta?

Převod vozidla probíhá na registru vozidel, který najdete na dopravním odboru každého obecního úřadu s rozšířenou působností.

 

 

Jaké doklady potřebuji k převodu vozidla?

Doklady potřebné k přepisu vozidla jsou:

 • malý a velký technický průkaz,
 • formulář pro přihlášení auta k registraci do registru silničních vozidel,
 • zelená karta k povinnému ručení,
 • protokol o evidenční kontrole (nesmí být starší než 30 dnů),
 • doklad totožnosti, případně také plná moc k převodu vozidla (musí být úředně ověřena),
 • kupní smlouva.

 

 

Prodej a přepis vozidla

Postup při převodu auta je jednoduchý. Pokud prodáváte auto a potřebujete zařídit přepis vozidla na nového majitele, zajděte na registr vozidel příslušný vašemu bydlišti nebo v místě původního provozovatele. Máte také možnost zplnomocnit jinou osobu, aby za vás přepis auta vyřídila – podepsaná plná moc k přepisu vozidla musí být úředně ověřena.

 

Lhůta pro přepis vozidla

Lhůta pro přepis vozidla, kdy má prodávající povinnost přehlásit auto na nového majitele, je 10 dnů od prodeje auta. Pokuta v případě nedodržení této lhůty může činit až 50 000 Kč.

 

Přepis vozidla a povinné ručení

Při prodeji auta nezapomeňte na odhlášení povinného ručení. K tomu stačí poslat kopii technického průkazu, ve které bude zaznamenána změna majitele, na pojišťovnu nebo navštívit kteroukoliv pobočku.

 

 

Koupě a přepis vozidla

Kupující by se měl spolu s prodávajícím dostavit na registr vozidel – pokud majitel vozu z Prahy prodává auto novému majiteli z Brna, bude přepis auta probíhat v Praze, tudíž nový majitel musí přijet. Je zde také možnost, že kupujícím bude udělena plná moc k přepisu vozidla někomu jinému. Plná moc pro přepis vozidla musí být úředně ověřená.

 

Přepis vozidla a povinné ručení

Nový majitel nesmí zapomenout vozidlo pojistit a sjednat povinné ručení, aby získal zelenou kartu. Tu bude následně potřebovat na dopravním inspektorátu při přihlášení vozidla.

 

Dokumenty k přepisu vozidla, které bude kupující potřebovat:

 • zelená karta k povinnému ručení,
 • technický průkaz,
 • doklad o STK,
 • žádost o registraci vozidla,
 • doklad totožnosti.

 

 

Kolik stojí přepis auta?

Cena přepisu auta je 800 Kč. Musíte ale počítat také s evidenční kontrolou, která stojí 400 Kč, a případnými dalšími náklady, například za ověření plné moci. Cena přepisu vozidla tak může činit od 1 200 Kč výše.

V případě evidenční kontroly se nově kontrola provádí na auto, nikoliv na osobu, je tak jedno, zda ji vykoná starý či nový majitel auta.

 

 

Ekologická daň při převodu auta

Při přepisu ojetého auta se bere ohled i na to, zda splňuje emisní normu, přičemž platí, že vůz musí splňovat alespoň emisní normu EURO 3. Ekologická daň se platí vždy jen jednou na jedno auto, což znamená, že pokud je v technickém průkazu napsáno, že již byla zaplacena, nový majitel ji platit nemusí.

Kolik stojí ekologická daň při převodu vozidla?

 • EURO 0 – 10 000 Kč
 • EURO 1 – 5 000 Kč
 • EURO 2 – 3 000 Kč

 

 

Jaký je postup při odhlášení vozidla?

Odhlášení vozidla uděláte jednoduše vyplněním formuláře pro odhlášení vozidla na nového majitele. Poté musíte sepsat žádost o změnu údajů v registru silničních vozidel k tomu budete potřebovat technický průkaz vozidla a osvědčení o registraci vozidla. Následně se dokládají také údaje o novém majiteli, zejména doklad totožnosti a řidičský průkaz.

Nový majitel pak vozidlo musí přihlásit na sebe, k čemuž zase slouží formulář pro registraci vozidla, ke kterému přiložíte technický průkaz vozidla, kupní smlouvu a také doklad totožnosti.

Povinné ručení s 20% slevou

Spočítejte si povinné ručení se slevou 20 % 

Zanechte nám kontakt

Zavoláme vám zpět a spočítáme cenu pojištění na míru se speciálním zvýhodněním. V pracovní dny se ozveme do 90 minut. Pokud bychom vás nezastihli, budeme se vám pokoušet dovolat během následujících 15 pracovních dnů.

 (UTM parametr)
 (UTM parametr)
 (UTM parametr)
 (UTM parametr)