Dálniční známka Polsko v roce 2025

Dálniční známka – Polsko 2025

Polsko je častým cílem českých řidičů – ať už vyrážejí na dovolenou k Baltu, do Krakova, nebo přes něj cestují dál na sever. Jestli hodláte v Polsku pobývat delší dobu, či jím budete jen projíždět, měli byste vědět, jak je to s polskými dálničními poplatky.

Zdroj: Freepik.com

Obsah článku:

Polsko nevyužívá klasické dálniční známky, jak je známe z Česka nebo Rakouska. Místo toho se na dálnicích a rychlostních silnicích platí mýtné, a to buď elektronicky, nebo na mýtných branách. Systém je rozdělen podle typu vozidla:

  • Osobní auta do 3,5 tuny využívají systém e-TOLL nebo platí mýtné na branách.
  • Vozidla nad 3,5 tuny mají povinnost používat elektronický systém e-TOLL vždy.

Které úseky dálnic jsou zpoplatněné

Ne všechny dálnice jsou v Polsku zpoplatněné. Platí se pouze na vybraných úsecích – některé z nich jsou státní, jiné provozují soukromé společnosti.

Mezi zpoplatněné dálnice v Polsku patří:

  • A1 (Gdaňsk – Piotrków Trybunalski),
  • A2 (Świecko–Varšava),
  • A4 (Zgorzelec–Krakov–Korczowa).

Všechny zpoplatněné úseky najdete v oficiální mapě na webu etoll.gov.pl.

Jak zaplatit mýtné v Polsku v roce 2025?

V roce 2025 je způsob platby mýtného v Polsku rozdělen podle typu dálnice a provozovatele. Mýto se platí buď v hotovosti, kartou na mýtných branách, nebo elektronicky přes systém e-TOLL.

Na dálnicích provozovaných státem (například části A2 a A4) platí především elektronický systém e-TOLL. Umožňuje platbu pomocí mobilní aplikace, palubní jednotky nebo externího sledovacího zařízení. Platbu lze nastavit jako předplacenou i zpětnou.

  • Na A2 lze využít aplikaci e-TOLL PL, případně si můžete pořídit elektronický dálniční lístek (alternativa k dálniční známce) platný pro konkrétní trasu, který si koupíte předem na webu etoll.gov.pl, v aplikaci e-TOLL TICKET PL nebo fyzicky na vybraných čerpacích stanicích.

Na soukromě provozovaných úsecích (např. A1 nebo části A2) platí řidiči přímo na místě, tedy na mýtné bráně – zde lze zaplatit v hotovosti, platební kartou nebo také mobilem.

  • Na A1 lze využít mýtné brány či aplikaci AmberOne, kterou je možné spárovat s vaší platební kartou a SPZ vozidla. Kamera pak jen naskenuje vaši SPZ a podle ujeté vzdálenosti automaticky strhne částku z vaší karty.
  • Na A4 funguje tzv. videotolling (bezkontaktní a automatický systém placení mýtného). Budete tak potřebovat aplikaci, jako je např. Autopay, SkyCash, IKO nebo mPay. V aplikaci pak zaregistrujete svou SPZ a připojíte platební kartu. Na mýtné bráně kamera nasnímá vaši SPZ a následně strhne částku podle projeté vzdálenosti.

Jak funguje mýtný systém e-TOLL

Pro osobní auta je používání e-TOLLu dobrovolné, ale výhodné, pokud jezdíte do Polska častěji. Stačí se zaregistrovat online a následně využívat jednu z možností:

  • Aplikace e-TOLL PL – oficiální aplikace polského ministerstva financí pro Android i iOS. Sleduje pohyb vozidla pomocí GPS a automaticky zaznamenává průjezd zpoplatněnými úseky.
  • Palubní jednotka OBU – zařízení nainstalované ve vozidle, které komunikuje se systémem e-TOLL automaticky.
  • Zařízení ELS (externí lokalizační systém) – alternativa k palubní jednotce.

Systém funguje na principu předplacení jízdy nebo následného vyúčtování. V aplikaci si jednoduše zvolíte trasu, zaplatíte a můžete vyrazit.

Kolik zaplatíte za jízdu po polských dálnicích

Cena mýtného v Polsku se liší podle typu vozidla, úseku a provozovatele. U osobních aut se obvykle pohybuje mezi 0,20 až 0,40 zlotého za kilometr (cca 1–2 Kč/km).

Úsek dálnice

Délka úseku

Způsob platby

Cena* pro osobní auto

A1 Gdaňsk–Toruň

152 km

mýtné brány (soukromý provozovatel)

cca 30 zlotých (cca 160 Kč)

A2 Świecko–Konin

255 km

mýtné brány (soukromý provozovatel) + e-TOLL

cca 90 zlotých (cca 510 Kč)

A4 Katowice–Krakov

61 km

mýtné brány (soukromý provozovatel)

cca 30 zlotých (cca 160 Kč)

Státní úseky (e-TOLL)

různé

aplikace e-TOLL

cca 0,10–0,20 zlotého/km

* Ceny jsou pouze orientační a mohou se lišit v čase i podle způsobu platby a provozovatele.

Pokud využíváte e-TOLL, cena se počítá automaticky podle trasy a vozidla. Kolik vás bude průjezd konkrétním úsekem stát, snadno zjistíte online v kalkulačce na etoll.gov.pl.

Povinná výbava v Polsku

V Polsku je povinná výbava podobná té české, přesto má svá specifika. V autě musíte mít:

  • výstražný trojúhelník;
  • lékárničku;
  • reflexní vestu – doporučuje se pro všechny cestující, zejména při vystoupení na silnici;
  • hasicí přístroj – v Polsku povinný, což české řidiče často překvapí.

Před odjezdem si nezapomeňte ověřit, že máte platné povinné ručení, a zvažte i sjednání havarijního pojištění. Sice není povinné, ale v případě nehody, poruchy nebo poškození vozidla vám může ušetřit starosti i peníze.

Spočítejte si cenu havarijního pojištění

Sjednejte si havarijní pojištění online a získejte slevu 20 %.