Jak na přihlášení nového vozidla

Pokud jste koupili nové auto, náleží vám povinnost ho přihlásit do registru vozidel jako jeho nový majitel. Nové auto má vystavený čistopis velkého technického průkazu, což znamená, že ještě nebylo nikde registrováno.

 

Jak na přihlášení ojetého vozidla?

Při koupi ojetého auta je nutné přepsat auto na nového majitele. Nově se již nemusí auto odhlašovat a následně přihlašovat, ale vůz se rovnou přepíše na nového majitele. Kupující pak jako první musí na auto sjednat povinné ručení, aby získal zelenou kartu.

Registrace vozidel novým majitelem musí proběhnout do 10 dnů od koupě, jinak vám hrozí pokuta až 50 000 Kč.

 

Kde probíhá přihlášení auta?

Registrace vozidel probíhá na registru silničních vozidel na dopravním oddělení obecního úřadu s rozšířenou působností. Nemusíte tedy dodržovat místní příslušnost.

 

Co potřebuji k přihlášení auta?

V případě registrace nového i ojetého auta budete potřebovat mít sjednané povinné ručení. U ojetého auta je vhodné, aby přepis a úkony s ním spojené prováděli najednou prodávající i kupující, případně udělili plnou moc třetí osobě. K registraci nového vozu budete pak potřebovat také plnou moc prodávajícího.

 

Pro registraci nového vozidla budete potřebovat:

 

 • čistopis velkého technického průkazu,
 • přihlášku k registraci vozidla,
 • doklad o koupi vozidla,
 • zelenou kartou k povinnému ručení,
 • doklad totožnosti.

 

Pro registraci ojetého vozidla budete potřebovat:

 

 • zelenou kartu k povinnému ručení,
 • malý a velký technický průkaz,
 • osvědčení o STK,
 • žádost o registraci vozidla,
 • evidenční kontrolu vozidla.

 

Postup přihlášení vozidla

Auto můžete přihlásit buď osobně, nebo někomu udělíte plnou moc k přihlášení vozidla. Ta musí být vždy úředně ověřena. Vyplněný formulář o registraci nového auta, ke kterému doložíte technický průkaz, pak přinese na dopravní odbor. Rovněž je nutné mít u sebe originál dokumentu, který prokazuje řádné nabytí vozu, zpravidla je to kupní smlouva, plnou moc prodávajícího a samozřejmě zelenou kartu k platnému povinnému ručení.

Na úřadě se odevzdá registrační značka a přiloží se osvědčení o registraci vozidla, tedy technický průkaz, ve kterém je také číslo ověření o registraci vozidla.

 

Přihlášení vozidla – cena

Registrace vozidel není zdarma a celý poplatek za přihlášení auta činí kolem 1 200 Kč. Samotný poplatek za registraci vozidla vás bude stát 800 Kč, dalších 400 Kč zaplatíte za evidenční kontrolu. Vydání registrační značky stojí 450 Kč, za značku na přání si připlatíte 10 000 Kč.

Je nutné také počítat s dalšími poplatky, jako je například poplatek za ověření podpisu.

V případě ojetého vozidla, které nesplňuje emisní normu alespoň EURO 3, budete platit ekologickou daň. Ta se platí pouze jednou na jedno auto, tudíž, pokud je v technickém průkazu zapsaná jako zaplacená, platit ji nemusíte. V opačném případě je cena ekologické daně:

 

 • EURO 0 – 10 000 Kč
 • EURO 1 – 5 000 Kč
 • EURO 2 – 3 000 Kč

 

Jak dlouho trvá přihlášení vozidla?

Registrace vozidla, případně přepis vozidla na nového majitele trvá jen několik málo minut, nemusíte se tedy bát, že strávíte několik dnů čekáním.

Povinné ručení s 20% slevou

Spočítejte si povinné ručení se slevou 20 %