Jaké existují skupiny řidičského oprávnění

Dostali jste se již do věku, kdy začínáte přemýšlet o řidičském oprávnění? Pokud ano, možná už víte, jaký typ vozidla chcete řídit, ale nevíte, do jaké skupiny řidičských oprávnění daná kategorie spadá. Pojďme se podívat co říká k tomuto tématu říká česká legislativa.

 

Řidičského oprávnění skupiny B

Začneme od nejobvyklejšího řidičského oprávnění, která se týká řízení motorových vozidel do 3 500 kg a přepravu nejvýše osmi lidí mimo řidiče, a je označené písmenem B. V rámci tohoto oprávnění můžete navíc za auto zapřáhnout vozík do hmotnosti 750 kg nebo i těžší, ale s tím, že auto s vozíkem neváží víc než 3 500 kg.

Oprávnění skupiny B můžete získat od 18 let umožní vám řídit všechna běžná auta a které si můžete rozšířit na BE, což vám umožní připojit vozík těžší než 750 kg s tím, že celá souprava nesmí vážit víc než 7 tun. Od 17 let můžete získat řidičské oprávnění B1, s nímž můžete řídit malá auta a jiná čtyřkolová vozidla s výkonem do 15 kW a hmotnosti 400 kg. Pro srovnání, pověstný Trabant měl výkon 19 kW a hmotnost 615 kg, takže na ten by se oprávnění nevztahovalo.

 

Řidičského oprávnění skupiny A

Když máte oprávnění B, můžete jednoduše řídit běžná auta, ale zároveň získáváte i oprávnění A1, tzn. můžete řídit motorku s výkonem do 11 kW a obsahem motoru do 125 ccm (a tříkolku nebo čtyřkolku s výkonem do 15 kW a obsahem motoru do 125 ccm, vážící maximálně 400 kg bez nákladu, od 21 let pak i pro tříkolku s výkonem nad 15 kW). A samozřejmě malé mopedy.

Začít řídit můžete již od 15 let, s řidičským oprávněním AM můžete jezdit na mopedu s konstrukční rychlostí do 45 km/h. Od 16 let pak s oprávněním A1 můžete přesedlat na motorky s objemem do 125 ccm (a případně tříkolky nebo čtyřkolky s výkonem do 15 kW).

 

Řidičského oprávnění skupiny C

Nákladní automobily a vůbec vozidla nad 3,5 tuny pak můžete řídit od 21 let s řidičským oprávněním C). V rámci oprávnění C můžete opět vozit maximálně 8 dalších lidí. Abyste mohli táhnout vozík nad 750 Kg, opět potřebujete rozšíření na oprávnění CE.

Ve stejném věku můžete začít řídit i těžší vozidla, až do 7,5 tuny, a to s oprávněním C1. Opět nesmíte vézt víc než 8 dalších osob a táhnout vozík nad 750 kg. Pokud potřebujete tahat větší vozík, musíte si rozšířit oprávnění na C1E. Pro oprávnění ze skupiny C musíte mít nejprve oprávnění B.

 

Řidičského oprávnění skupiny D

Pokud chcete vozit více než 8 lidí a je vám teprve 21 let, pak je zde pro vás oprávnění D1, které umožňuje vozit až 16 lidí kromě řidiče, ovšem délka autobusu nesmí být větší než 8 metrů. Stejně jako ve skupině C již musíte mít oprávnění B. Od 24 let můžete řídit velký autobus s více než 8 lidmi na palubě, a to s řidičským oprávněním D. Vozík nad 750 kg opět řeší rozšíření na DE.

Od 17 let také můžete získat oprávnění T, vztahující se na traktory a samojízdné pracovní stroje, a to i s přívěsem.