Výměna řidičského průkazu 2022: Jak na to a co k tomu potřebujete?

Končí vám každou chvíli platnost řidičského průkazu? Pak vás čeká jeho výměna za nový, za jízdu s propadlým řidičákem vám totiž hrozí vysoká pokuta. Přečtěte si, jak na výměnu řidičského průkazu a co všechno budete potřebovat k žádosti o nový.

 

Vyřízení řidičského průkazu

 

V roce 2021 končí platnost stovkám tisíců řidičských průkazů, které budou muset jejich majitelé vyměnit za nové. Tedy pokud chtějí i nadále usedat za volant. Za jízdu s prošlým řidičským průkazem totiž hrozí pokuta až do výše 2 500 Kč.

 

Jak na vyřízení řidičáku v roce 2022

Řidičské průkazy mají dle zákona platnost 10 let. Žádost o výměnu řidičského průkazu pak lze podat 3 měsíce před uplynutím této doby. Platnost řidičského průkazu si musí majitel hlídat sám. Žádost je třeba podat osobně. Nový řidičský průkaz budeme mít zhruba do 20 dní od podání žádosti.

 

Od roku 2018 je výměna řidičského průkazu i žádost o nový doklad mnohem jednodušší – stačí zajít na kterýkoliv obecní úřad s rozšířenou působností a mít s sebou doklad totožnosti. Pro vydání řidičského průkazu po úspěšném absolvování autoškoly musíte předložit ještě doklad o odborné způsobilosti, případně čestné prohlášení, který dostanete v autoškole. Co se nemění, jsou poplatky a nutnost přijít na úřad osobně.

 

 

Výměna řidičského průkazu

 

Výměna řidičáku je dnes o něco snadnější. Jak na to?

 

Kde vyměnit řidičský průkaz?

 

Řidičák vyměníte na kterémkoliv obecním úřadě s rozšířenou působností, není nutné jít na úřad příslušný místu trvalého bydliště. Myslete ale na to, že si nový řidičák budete muset vyzvednout na tom úřadě, kde podáte žádost.

 

Žádost o řidičský průkaz – co s sebou?

 

K žádosti o řidičský průkaz budete potřebovat tyto doklady:

  • žádost o výměnu řidičského průkazu – lze ho najít i online, nelze však podat žádost na vytištěném formuláři, je nutné vyplnit oficiální tiskopis, který obdržíte na pracovišti obecního úřadu;
  • platný doklad totožnosti (občanský průkaz či pas);
  • řidičský průkaz, který podléhá výměně.

 

Výhodou je, že již s sebou nepotřebujete mít dokladové fotografie. Doba platnosti nového řidičáku je:

  • 10 let pro osobní vozidla,
  • 5 let v případě nákladních vozidel a autobusů.

 

 

Jak dlouho trvá výměna řidičského průkazu?

 

Doba vydání nového řidičského průkazu je standardně do 20 dnů od podání žádosti, ve zkrácené lhůtě pak do 5 dnů.

 

Kolik stojí výměna řidičského průkazu?

 

Pokud budete žádat o povinnou výměnu řidičského průkazu nejdříve 3 měsíce před koncem jeho platnosti, je vydání nového dokladu osvobozeno od poplatku. V případě, že budete žádat o jeho vydání ve zkrácené lhůtě, bude vám i v případě povinné výměny účtován poplatek 700 Kč. Pokud řidičák měníte z důvodu nových skutečností, nejčastěji při změně jména, kvůli ztrátě či poškození, zaplatíte za něj 200 Kč.

 

 

Platnost řidičského průkazu 2022

 

V důsledku pandemie, protiepidemických opatření a nouzového stavu se výměna řidičských průkazů zkomplikovala a obecně se doporučuje úřady nenavštěvovat, pokud to není nezbytně nutné. I proto se řidičským průkazům, které přestaly, resp. přestanou platit mezi 1. zářím 2020 a 30. červnem 2021, prodlužuje platnost o 10 měsíců. Díky tomu mohou řidiči cestovat, i když mají propadlý řidičský průkaz, který přitom platí na celém území Evropské unie.