Elektronická dálniční známka 2023: Kde ji koupit a jak funguje?

Už žádné samolepky na skle, které nejdou dolů. V roce 2022 si opět můžete koupit elektronickou dálniční známku. Ta má hned několik výhod. Jak funguje a kde všude ji koupíte?

Elektronické dálniční známky jsou vydávány od 1. ledna 2021. Zakoupit lze jak ty krátkodobé, tak i dlouhodobé (roční). Je ale nutné si opravdu dobře pohlídat zadané údaje, aby se známka správně spárovala s vaším autem.

Zdroj: Canva.com

 

Kolik stojí elektronická dálniční známka?

 

Ceny e-kuponů zůstávají stejné jako v případě těch papírových (pro vozidla do 3,5 tuny), tedy:

 • roční dálniční známka – 1 500 Kč,
 • 30denní dálniční známka – 440 Kč,
 • 10denní dálniční známka – 310 Kč.

 

Nově je však možné získat zvýhodněnou cenu, pokud vlastníte vozidlo na ekologický pohon (CNG nebo biometan). V tom případě platí následující ceny:

 • roční dálniční známka – 750 Kč,
 • 30denní dálniční známka – 220 Kč,
 • 10denní dálniční známka – 155 Kč.

 

Kdo nemusí mít elektronickou dálniční známku?

 

I z povinnosti pořídit si dálniční známku existují výjimky. Známku nemusí mít elektrovozidla, vozidla na vodík a hybridní pohon a historická vozidla se speciální registrační značkou. Dálniční známku si nemusí pořizovat ani osoby s průkazem ZTP a ZTP/P.

 

Jak funguje elektronická dálniční známka?

 

Elektronická dálniční známka funguje stejně jako papírový kupon, jen s tím rozdílem, že již není třeba mít známku fyzicky viditelnou na předním skle vozu. Software pro kontrolu elektronických dálničních známek funguje na základě snímání SPZ a následného zjištění informací o platnosti elektronické dálniční známky.

 

Kde koupit elektronickou dálniční známku?

 

Elektronickou dálniční známku je možné koupit 3 způsoby:

 • v e-shopu edalnice.cz,
 • na pobočkách České pošty a na čerpacích stanicích EuroOil,
 • v samoobslužném kiosku.

 

Výhody elektronické dálniční známky

 

Výhod elektronické dálniční známky v ČR je hned několik:

 • možnost odložení začátku platnosti až o 3 měsíce od data nákupu,
 • možnost nastavení upozornění před vypršením její platnosti,
 • pohodlný nákup odkudkoliv,
 • roční platnost 365 dní od zvoleného data (už není pevně stanovena na konec ledna, ať si ji kupujete začátkem, nebo ke konci roku).

 

Jak koupit elektronickou dálniční známku přes internet?

 

Asi největší výhodu představuje právě možnost zakoupení známky přes internet. V e-shopu stačí vybrat druh dálniční známky, resp. délku její platnosti, začátek platnosti, zadáte údaje o vozidle a máte hotovo.

 

Co dělat, když jste při nákupu chybovali?

 

Při vyplňování údajů si dávejte dobrý pozor na správnost zadávaných položek, zejména pak na správnou SPZ. Než přejdete k platbě, vyplněný formulář raději několikrát zkontrolujte. Na poště nebo benzínce můžete do 15 minut zadané údaje opravit, pokud včas zjistíte, že jste něco spletli.

Při nákupu přes internet je reklamace bohužel téměř nemožná a nesprávně zadané údaje lze opravit pouze v případě, že kupujete dálniční známku s předstihem. Opravu můžete udělat pouze jednou u změny SPZ a jednou u změny počáteční doby platnosti. Pokud kupujete elektronickou dálniční známku s okamžitou platností a zadáte špatné údaje, známka je neplatná a nemáte nárok ani na vrácení peněz.

 

Jak probíhá kontrola elektronické dálniční známky?

 

Přestože již nebudete mít na skle nalepený žádný kupon, kontrola dálničních známek bude probíhat i nadále. Nově se jejich platnost ověřuje prostřednictvím hlídkových vozů s kamerovým systémem pro rozpoznávání SPZ či přes vzdálené připojení ke kontrolním branám.

Při jízdě po zpoplatněném úseky bez platné dálniční známky vám hrozí pokuta až 20 000 Kč.

 

Elektronická dálniční známka v zahraničí

 

Elektronickou dálniční známku využívají také mnohé země EU, například Slovensko, Maďarsko, Německo či Rakousko.

 

Elektronická dálniční známka – Slovensko

 

Na Slovensku platí elektronická dálniční známka již od roku 2015. Vztahují se k ní stejná pravidla jako v ČR, musíte ji tedy mít při jízdě po všech zpoplatněných úsecích dálnic a některých rychlostních komunikacích. Délka platnosti je také stejná, tedy roční, 30denní či 10denní. Slovenskou elektronickou dálniční známku můžete koupit na stránkách eznamka.sk, ceny pro vozidla do 3,5 tuny jsou následující:

 • roční dálniční známka – 50 eur,
 • 30denní dálniční známka – 14 eur,
 • 10denní dálniční známka – 10 eur.

 

 

Elektronická dálniční známka – Rakousko

 

V Rakousku platí jak elektronické dálniční známky, tak samolepicí papírové kupony, které koupíte například na čerpacích stanicích. V případě elektronické dálniční známky myslete na to, že jsou, stejně jako u nás, vázané na SPZ. Nevýhodou však je, že jejich platnost začíná až 18. den po jejich zaplacení, tudíž pokud plánujete cestu do Rakouska, kupte si dálniční známku s předstihem. Co se týče papírového kuponu, lepí se na přední sklo vozidla buď doprostřed pod zpětné zrcátko, nebo do levého horního rohu. Na správném umístění známky si dejte záležet, za špatně nalepenou dálniční známku totiž můžete dostat pokutu až do výše 120 eur, stejně jako v případě, kdy známku nemáte vůbec.

 

Ceny dálničních známek v Rakousku jsou následující:

 • roční dálniční známka – 92,50 eur,
 • 2měsíční dálniční známka – 27,80 eur,
 • 10denní dálniční známka – 9,50 eur.

 

 

Elektronická dálniční známka – Maďarsko

 

Elektronická dálniční známka v Maďarsku podléhá stejným pravidlům užití jako v ČR a lze ji koupit online i na čerpacích stanicích. Při nákupu online si uložte potvrzovací e-mail a kupon si raději stáhněte i do telefonu. Totéž udělejte i tehdy, když si dálniční známku zakoupíte na pobočce čerpací stanice. Cena maďarské elektronické dálniční známky je rozdělena podle kategorií, pro osobní vozidla platí kategorie D1:

 • roční dálniční známka – 4 209 Kč,
 • měsíční dálniční známka – 575 Kč,
 • 10denní dálniční známka– 462 Kč,
 • regionální dálniční známka (roční) – 584 Kč.

 

 

Elektronická dálniční známka – Slovinsko

 

Slovinská dálniční známka je od roku 2022 pouze elektronická. Pro osobní vozidla do 3,5 tuny má Slovinsko 2 kategorie:

 • Kategorie 2A – vozidla do 3,5 tuny a výšky nad první nápravou maximálně 1,3 metru.
 • Kategorie 2B – vozidla do 3,5 tuny a o výšce nad první nápravou větší než 1,3 metru (většina dodávek a také obytná vozidla).

 

Slovinskou dálniční známku si můžete koupit až těsně před odjezdem, jelikož zde neplatí 14denní ochranná lhůta. Cena dálniční známky se liší dle doby platnosti, pro kategorii 2A stojí:

 • 7denní dálniční známka – 30 eur,
 • 30denní dálniční známka – 60 eur,
 • roční dálniční známka – 220 eur.

 

 

Elektronická dálniční známka – Chorvatsko

 

V Chorvatsku není potřeba mít pro jízdu po dálnici dálniční známku. Místo ní platíte za přejezd mýto a jeho ceny se odvíjejí od vzdálenosti, kterou ujedete, a od kategorie vozu. Mýtné můžete platit v hotovosti i kartou při výjezdu nebo na konci placeného úseku. Orientační cenu si můžete spočítat pomocí interaktivní mapy.

 

 

Elektronická dálniční známka – Itálie

 

V Itálii to funguje stejně jako v Chorvatsku – nepotřebujete dálniční známku, ale platíte mýto za přejezd placených úseků. K orientačnímu výpočtu ceny mýtného můžete použít kalkulátor na stránkách italského ředitelství dálnic.

 

 

Elektronická dálniční známka – Polsko

 

Stejná pravidla platí v Polsku, kde se rovněž platí mýto prostřednictvím mýtných bran. V Polsku je však zpoplatněna jen malá část dálnic a je tak pravděpodobné, že mýto platit vůbec nebudete. Pro vozidla do 3,5 tuny jsou zpoplatněny úseky:

 • dálnice A1 – Rusocin – Nowa Wieś,
 • dálnice A2 – Świecko–Lodž,
 • dálnice A4 – Wroclaw–Kraków.

 

 

Elektronická dálniční známka – Německo

 

V Německu můžete po dálnicích jezdit zdarma v případě, že máte osobní auto. Dálniční poplatky platí pouze auta od 7,5 tuny.

 

 

Elektronická dálniční známka – Švýcarsko

 

Ve Švýcarsku si dálniční známku můžete koupit na čerpacích stanicích, poště nebo pobočkách autoklubu TCS. Prozatím není možné koupit elektronickou dálniční známku. Nevýhodou je také to, že Švýcarsko nabízí pouze roční dálniční známku za 40 švýcarských franků, tedy zhruba 1 030 Kč. Kromě dálnic jsou zpoplatněny také průjezdy dvěma tunely:

 • St. Bernard – 27,80 eura,
 • Munt La Schera – 13,6 eura.