Obrázek pozadí

ČSOB Pojišťovna bloguje

Poradíme vám, co a jak se vám vyplatí pojistit a dozvíte se tu víc i o nás – lidech, kteří vás pojišťují.

Jedete na dovolenou? Přečtěte si nejčastější otázky týkající se cestovního pojištění

Plánujete dovolenou? Připravte se před cestou i na nepříjemné situace. Projděte si časté otázky a nástrahy, na které je dobré si při sjednání cestovního pojištění dát pozor.

Cestovní pojištění od cestovní kanceláře?

Pokud jezdíte na dovolené pravidelně s cestovní kanceláří, určitě jste se setkali s nabídkou cestovního pojištění přímo při sjednávání zájezdu. Sjednání takového pojištění vás sice nestojí příliš námahy, zato se vám vůbec nemusí vyplatit. Cestovní kanceláře totiž mají obvykle smlouvu s konkrétní pojišťovnou a nabízené cestovní pojištění se vám vůbec nemusí hodit. Také je možné, že vás takto zprostředkovaně vyjde dráž, než když si pojištění sjednáte přímo u konkrétní pojišťovny. Nepodléhejte proto tlaku, a i když vám budou v kanceláři tvrdit, že jejich cestovní pojištění je k zájezdu povinné, nepřistupujte na ně.

TIP: Pro výpočet pojistného můžete použít naši online kalkulačku, která vám předběžně spočítá, na kolik vás cestovní pojištění na dovolenou vyjde. Při sjednání online navíc získáte významnou slevu.

Seriózní cestovní kanceláře mají sjednané pojištění proti úpadku cestovní kanceláře. Nestane se vám tak, že se před odjezdem dozvíte, že se váš zájezd ruší a vy nedostanete nazpět ani korunu.

Jak postupovat při nehodě?

Na nepříjemné události, které mohou na cestě nastat, byste měli být připravení ještě před odletem. Je vždy lepší, když víte, jak máte postupovat. Nejste tolik ve stresu a nemusíte řadu věcí řešit až po události. Co tedy dělat, když se v cizině ocitnete v krizové situaci?

  1. Kontaktujte asistenční službu a poraďte se s operátory, jaký je nejlepší následující postup. Mohou vám doporučit nejbližší smluvní zdravotní středisko, zajistit překlad a pomoc s mnoha dalšími záležitostmi. Proto je také důležité, abyste si číslo služby uložili do mobilního telefonu nebo přidali kartičku s kontakty cestovního pojištění do peněženky.
  2. Uschovejte si veškerá potvrzení a účty od lékařů, z lékáren, od policie. Budete je potřebovat při vyřizování odškodnění.
  3. V klidu pak zavolejte do pojišťovny nebo vyplňte online formulář o nahlášení škodě z cestovního pojištění.

Co když nemám na zaplacení léčebných výloh?

Pokud se stane, že potřebujete lékařské ošetření, a peníze z jakéhokoli důvodu nemáte, cestovní pojištění vám pomůže i v tomto případě. Jestliže jej máte sjednané, asistenční služba vám zprostředkuje zaslání platební záruky přímo do lékařského zařízení.