Obrázek pozadí

ČSOB Pojišťovna bloguje

Poradíme vám, co a jak se vám vyplatí pojistit a dozvíte se tu víc i o nás – lidech, kteří vás pojišťují.

Víkendovka s autisty

"Mám svůj svět, ale mám vás rád..."

Dobrovolnický tým ČSOB Pojišťovny připravil ve dnech 4. – 6. září 2015 ve Žďáru nad Sázavou pro klienty Rodinné integrační centrum, o. s., Pardubice nepřekonatelný víkendový pobyt.

Celkem se pobytu účastnilo 15 rodin s dětmi s poruchami autistického spektra (dále PAS), se zdravými dětmi a také 16 asistentů pro děti s PAS. Celý víkend se vydařil nad očekávání všech (slovy rodičů „na jedničku s hvězdičkou“). Rodiče byli nadšeni aktivitami, které si pro ně Vaši kolegové z ČSOB Pojišťovny připravili. Rodiče dětí s PAS neznají dovolenou, volný čas pro sebe, svého partnera, čas na oddych a své koníčky, protože se v podstatě 24 hodin věnují náročné péči o dítě s autismem (některé rodiny mají 2 děti s PAS). Proto pro ně tento víkend byl naprosto unikátní, jedinečný. Měli možnost si odpočinout, relaxovat, načerpat nové síly ke zvládnutí péče o své děti, seznámit se i s dalšími rodiči, sdílet své radosti i starosti.

Šťastní byli i zdraví sourozenci dětí s PAS, kteří měli připravené také samostatné aktivity a mohli si užít her naplno. Večerní bojovka uchvátila naprosto všechnya o hledání pokladu nám vypráví ještě teď.

Dětem s PAS se věnovali asistenti z RIC, pomáhali jim při zvládání úkolů a aktivit, které byly uzpůsobeny jejich schopnostem a dovednostem. Opět si to všechny děti s PAS velmi užily, některé nás neskutečně překvapily tím, jak zvládly pobyt a připravené činnosti.

Děkujeme RIC i kolegům z ČSOB Pojišťovny, kteří do toho šli naplno a byli připraveni absolutně na vše.

Jak zrodil víkend s autisty

Kolegové z ČSOB Pojišťovny mají bohatí zkušenosti s přípravou dětských dnů, dětských letních táborů i víkendovek pro dospělé. Dalo by se tedy říct, že uspořádat víkend pro děti s PAS bude hračka. Jak snadno se to vyřkne a jak těžká je cesta k realizaci!

Pro přípravu víkendu bylo nezbytně nutné nejdříve postupně poznat, kdo jsou děti s PAS, kdo jsou jejich rodiče, jejich sourozenci, asistenti … Bezmála 60 lidí, pro které bylo třeba vytvořit program, pro všechny dohromady i pro každou skupinu zvlášť.

Spolu se sociálními pracovníky z RIC jsme adaptovali netradiční dětské hry pro děti s PAS. Pro jejich sourozence, jímž je bohužel, avšak logicky, ve většině případů v těchto rodinách upírána pozornost, jsme připravili soutěže z portfolia našich táborových her. Pro rodiče, kterým osud přihrál celoživotní péči o své děti, bez nároku na oddych, zábavu, dovolenou ty nejlepší, nejbláznivější dospělácké hry pro pořádné vyčištění hlav od opravdu každodenních starostí, jejichž rozměry většinou překračují ty naše.

Z programu víkendovky

PÁTEK, 4. září. Vidíme se poprvé, první nesmělá oslovení – představení, víkend se rozjíždí s notnou dávkou vzájemného respektu a nevídaným tempem. Děti spokojeně usínají pod tíhou nového prostředí a zážitků, s rodiči končíme o půlnoci – promáčení, rozesmátí – za sebou máme štafetu na šlapadlech po Pilské nádrži.

SOBOTA, 5. září. Plánujeme nové hry. Děti i rodiče nadšeně a s patřičným zapálením malují trička. Kouzlí barvy a tvary – žasneme a necháváme si vysvětlit jejich význam. I nad ním žasneme :-).

Program je tematicky laděný k pátrání po odcizeném královském pokladu (truhličce s drahokamy) a stejně tak zabarvení jednotlivých her se opírá o pohádkovou „KRÁLOVSKOU“ tematiku.

V královském městě Žďár na Sázavou došlo k hanebnému zločinu. V noci ze čtvrtka na pátek došlo ke krádeži královského pokladu. Loupežníci ze Štarkova vyloupili královskou pokladnici a ukradli truhličku s drahokamy. Pátrání po odcizeném pokladu se ujala skupina statečných dětí z Tálského mlýna. Pokud projdou všemi zkouškami a uspějí ve svém pátrání, budou za své hrdinství odměněni rytířskými tituly. Rozjíždíme sérii her a dovednostních disciplín: Dračí vejce, Artušův meč, Výcvik rytířů, Královský hrad, Výběr daní, Královský náhrdelník a samozřejmě Cesta za pokladem.

Autistické děti jsou velmi chytré a milují logické hry, hádanky, skládačky, kombinační hry. Od realizačního týmu se očekávají podobné schopnosti a dovednosti, což může někdy být problém. Číselný kód, Trpasličí hra, Labyrint, Zlobří kameny, Tangram, XXL scrabble a Cubb, to jsou hry, které jsme servírovali rodičům a stavěli je šikovně proti sobě tak, aby protistrany byly vyrovnané a manželské páry hrály proti sobě. Neuvěřitelné souboje, rivalita, legrace, radost z vítězství, radost z prohry, prostě radost …

Sobota se chýlila ke konci a my všichni už jsme věděli, že je výjimečná. Po večeři děti, jindy natěšené na televizi či svá multimediální zařízení, jedno po druhém usínají a rodiče jen kroutí hlavou. Vždyť to je chvíle, kterou zažijí třeba jen 2x ročně. Autistické děti jsou velmi agilní a k výboji energie jim stačí velmi málo spánku. Probouzí se třeba 3 – 4 x za noc a leckdy jim stačí všeho všudy 5 hodin spánku denně. Jsou věci, které si prostě neumím představit … Zbývá prostor pro rodinné dospělácké hry a první hodnocení. S postupujícím večerem přicházely ze strany našich hostů dosud nevyslovené emoce, slova poděkování a neskrývaný vděk. Naopak od nás, organizátorů, nebývalý respekt, pokora, obdiv, sounáležitost.