Sazebník pokut 2023. Oprašte si svoje vědomosti

Pravidla silničního provozu byste měli dodržovat stůj co stůj, ať už kvůli vlastní bezpečnosti, ochraně těch, které vezete, nebo kvůli ostatním. Zopakujte si v článku postihy za případné prohřešky. Znáte je všechny a které z nich jsou nejhorší?


Zdroj: Canva.com

 

Jak funguje bodový systém?

 

V souvislosti s bodovým systémem řidičů se občas nesprávně používá spojení „seberou ti body“. Ve skutečnosti ale při dopravních přestupcích trestné body sbíráte a můžete jich dostat maximálně 12. Cílem bodového systému je snížit počet dopravních přestupků řidičů, a když se vám „povede“ nasbírat plný počet bodů, nesmíte si za volant sednout po dobu 1 roku. Navíc vás bude čekat osvěžení vědomostí v autoškole. Tak pozor na to. 
 

Nahlédněte do svého bodového systému

 

Jak na tom jste, můžete zjistit:

  • online přes Portál občana (přihlásíte se přes Identitu občana či datovou schránku, v registru řidičů zjistíte svůj bodový stav),

  • na pobočkách Czech Point, 

  • nebo přes registr řidičů.

 

Pokuty za rychlost

 

Trochu víc šlápnete na pedál a můžete si slušně zavařit. Překročení rychlostí je jedním z nejčastějších dopravních přestupků. V některých úsecích může být omezení rychlosti trochu matoucí. V zásadě ale platí, že pokud značka neuvádí jinak, v obci můžete jet maximálně 50 km/h, mimo obec 90 km/h a na dálnici 130 km/h. Nicméně kolik vás bude prohřešek stát, záleží na tom, o kolik km/h jste maximální povolenou rychlost překročili. 

Bodový systém překročení rychlosti:

  • V obci dostanete za rychlost vyšší o 5 km/h pokutu až 2 500 Kč. Za překročení rychlosti o 20 km/h vám pak hrozí stejná pokuta a 3 body k tomu. Překročíte-li rychlost o 40 km/h, hrozí pokuta až 10 000 Kč, 5 bodů a zákaz řízení až na 1 rok. 

  • Mimo obec vás přestupek za jízdu ve 110 km/h (a vyšší rychlosti) vyjde až na 5 000 Kč ve správním řízení a k tomu dostanete ještě 3 body. 

  • Nejpřísnější trest vás čeká, pokud v obci jedete rychleji než 90 km/h. Trestem je pak pokuta až 10 000 Kč a 5 bodů. 


Příliš rychlá jízda? Prozradí vás radar

Překročení rychlosti nejčastěji zaznamená radar. Ten je na českých silnicích buď zabudovaný v policejních autech, nebo je umístěn staticky v určitém úseku. Na ten většinou upozorňuje příslušná značka. 

 

Za jak dlouho přijde pokuta za překročení rychlosti?

 

Pokuta vám přijde do schránky během několika týdnů až měsíců. Někdy to může být celkem překvapení a budete si marně lámat hlavu, kdeže a kdyže jste to jeli rychleji, než jste měli. Pokud jste přesvědčeni o své nevině, můžete se obrátit na advokáta. Nicméně nejlepším způsobem, jak neplatit pokutu za rychlost, je dodržovat předepsanou rychlost. Pozor si dejte hlavně v případě, že jste stejný prohřešek spáchali již poněkolikáté. Opakované pokuty za překročení rychlosti vás mohou přijít dost draho a k tomu můžete obdržet ještě zákaz řízení. 

 

Pokuta za jízdu na červenou

 

Ignorujete červenou na semaforu a prosvištíte křižovatkou jakoby nic? Nebo jste se snažili rychle projet na oranžovou, jenomže vám v poslední vteřině padla červená? Pak vám hrozí pokuta ve správním řízení až 5 000 Kč. Stane-li se vám tento přestupek už podruhé během 12 měsíců, můžete dostat pokutu ve výši až 7 500 Kč, a navíc ještě o zákaz řízení. Brát oranžovou jako „šlápni na to, ať to stihneš“ se nemusí vyplatit.

 

Pokuta za parkování

 

Pokuta za špatné parkování patří rovněž mezi velmi časté postihy řidičů. Obzvlášť ve velkých městech může být hledání parkovacího místa velkým oříškem. Pomoci vám může například aplikace MPLA, se kterou zaplatíte parkovné pohodlně online a díky mapě naprosto přesně a jasně vidíte, ve které zóně stojíte. Například na rezidenčním stání (parkování v modré zóně) můžete zpravidla stát pouze 1 hodinu, někde dokonce ještě méně. Za neoprávněné stání v modré zóně činí maximální výše pokuty ve správním řízení 5 000 Kč. Obvykle je to ale 500 až 1 000 Kč. Za parkování na chodníku můžete dostat pokutu ve výši až 5 000 Kč. Zaparkujete-li v zákazu stání, zaplatíte až 2 000 Kč a ještě budete řešit odtažení vozidla na vlastní náklady. 


Pokuta za řízení vozidla pod vlivem alkoholu či návykových látek

 

Alkohol a návykové látky mají velmi negativní dopad na řidičské schopnosti. Snížená reakční doba, větší odvaha, neadekvátní vyhodnocení situace, špatný odhad vzdálenosti, nesoustředěnost i přehnané sebevědomí. To vše může stát život ostatní účastníky provozu i samotného řidiče. Za alkohol v krvi do 1 promile nebo požití návykových látek vám hrozí pokuta až 20 000 Kč, 7 bodů a zákaz řízení až na 1 rok. Hodnota 1 promile již odpovídá stavu lehké opilosti.

 

Pokuta za propadlou technickou

 

Propadlá technická není žádná legrace. Jak jinak můžete prokázat, že je vaše auto způsobilé k jízdě na pozemní komunikaci? Určitě doporučujeme se s policií nedohadovat, zaplatit pokutu až 2 500 Kč a hned druhý den auto objednat na prohlídku. 
 

Pokuta za vjezd do pěší zóny

 

V pěší zóně mají chodci vždy přednost před jakýmkoliv motorovým vozidlem. Před touto zónou je většinou parkoviště, na které můžete vůz umístit. Pokud je před pěší zónou umístěna značka, která informuje o zákazu vjezdu motorových vozidel, jeho porušení vás může vyjít až na 2 500 Kč. 

 

Pokuta za zákaz vjezdu

 

Vjedete-li tam, kde je značka „Zákaz vjezdu“, dostanete maximálně pokutu 2 500 Kč ve správním řízení.

 

Pokuta za propadlý řidičský průkaz

 

Tady je zákon trošku přísnější, a tak vám hrozí pokuta až 50 000 Kč, připsání 4 trestných bodů a zákaz řízení až na 2 roky. 
 

Pokuta za řízení bez řidičského oprávnění

 

Hrozí pokuta až 50 000 Kč a zákaz řízení až na 1 rok.


Pokuta za nepřepsání vozidla 

 

Prodáte-li auto a do 10 dní od uzavření kupní smlouvy jej nepřepíšete na nového majitele, hrozí vám pokuta až 50 000 Kč. 

 

Pokuta za jízdu na letních pneumatikách v zimě

 

Nepřezutí auta zavání pěkným průšvihem. Když budete brzdit na letních pneumatikách na poprašku sněhu nebo na ledovce, vaše brzdná dráha bude o několik metrů delší. Snáz dostanete smyk a můžete ublížit sobě i ostatním. Nejen že vám hrozí pokuta ve výši až 2 000 Kč, ale pokud se něco stane a pojišťovna zjistí, že jste neměli přezuto, všechny náklady půjdou za vámi a nepomůže vám havarijní pojištění ani povinné ručení. 

 

Pokuta za nepojištěné auto

 

Povinné ručení byste měli mít sjednané hned, jak vyjedete autem na pozemní komunikaci. Výši plateb si můžete spočítat přes kalkulačku povinného ručení. Havarijní pojištění je dobrovolné, ale sjednání povinného ručení stanovuje zákon. Za nesjednání povinného ručení Vám hrozí pokuta až 40 000 Kč, a nepředložíte-li při silniční kontrole zelenou kartu, zaplatíte až 1 500 Kč. 

 

Pokuta za prasklé čelní sklo

 

Za prasklé čelní sklo vám hrozí pokuta až 10 000 Kč a 5 bodů. Záleží ale na okolnostech i na přesném místě praskliny. Ta nesmí bránit řidiči ve výhledu. 


Kde zjistit pokuty od policie?

 

Pokud máte vtíravý pocit, že jste udělali přešlap, a nechcete čekat týdny, než vám doručí pokutu do schránky, můžete se obrátit na celní správu v místě svého bydliště. Tam by vám měli na základě rodného čísla sdělit, zda nemáte nějaké nezaplacené pokuty. V rámci přestupků vám může přijít výzva k podání vysvětlení například za překročení rychlosti nebo za špatné parkování. V zásadě byste tuto výzvu neměli odmítnout, protože se jinak vystavujete riziku trestního stíhání.

 

Jak zaplatit pokutu ze zahraničí? 

 

Může se stát, že vám přijde výzva k zaplacení pokuty z Německa, Rakouska nebo odjinud. Výzva vám přijde v úředním jazyce daného státu. Nejjednodušší způsob, jak takovou pokutu zaplatit, je zadat v online bankovnictví příkaz k mezinárodní transakci.