Blog

ČSOB Pojišťovna bloguje

Poradíme vám, co a jak se vám vyplatí pojistit a dozvíte se tu víc i o nás – lidech, kteří vás pojišťují.

Když můžeš, uber

Vtipnou parafrázi Zátopkova hesla jsem nevymyslel, ale narazil jsem na ni kdesi na LinkedInu jako heslo u profilu jedné uživatelky. A možná, že i ona si to kdesi vypůjčila. Tehdy mě pobavilo a s odstupem času musím říct, že jako heslo pro trénink je mnohem rozumnější než to Zátopkovo. Je nutno dodat, že u Zátopka jeho původní heslo nebyla nadsázka. Jeho tréninky zahrnující 100 čtyřstovek s meziklusem (viz článek „Jak trénoval Emil Zátopek“ zde na blogu), a to bez dnů odpočinku, to je skutečná rasovina. Tato tréninková metoda je však dost kontroverzní a nelze ji doporučit jako hodnou následování. Zátopek sám extrémně dobře regeneroval, a tak se zřejmě vyhnul zranění.

Pokračovat ve čtení

Tuková adaptace

A jsem znovu u velkého tématu běžců na dlouhé a ještě delší tratě, a totiž zlepšení využití tukových zásob během výkonu. Téma je ovšem zajímavé i pro všechny ty, kdo chtějí zhubnout. Předesílám, že tuková adaptace je stále předmětem sporů a tento článek není syntézou vědeckých poznatků, ale spíše jakýmsi zamyšlením.

Pokračovat ve čtení

Jak (ne)pokazit ultramaraton

Nedávno jsem si všiml v Decathlonu, že trailové běžecké boty byly označeny popiskem „na trail do 40 km“, „na trail do 80 km“ a „na trail do 160 km“. To je pozoruhodné. Nevím, kolik běžců běhá v tréninku přes 40 km v kuse. Popisek podle mne odráží rostoucí oblibu dlouhých běžeckých závodů v přírodě. Uběhnout maraton po rovině, na asfaltovém povrchu, zřejmě přestává být tou pravou a zásadní výzvou. 

Pokračovat ve čtení

„Semafor“: Dovolená u moře má i v roce 2020 zelenou

I když se to ještě před pár měsíci nezdálo možné, letní turistická sezóna nakonec přece jen odstartovala. Kvůli koronaviru se nemusíte vzdávat ani dovolené u moře – víme, kam můžete bez problému vycestovat. Prohlédněte si vládní „semafor“ a zjistěte, jak jsou na tom s omezeními české nejoblíbenější zahraniční destinace.

Pokračovat ve čtení

Pálava: Krajinou našich dávných předků

Nad okolní rovinatou krajinou ční vápencové Pavlovské vrchy, známé jako Pálava, které odpradávna lákaly k osídlení. Jejich úpatí jsou posetá vinicemi, v létě prosluněná a porostlá teplomilnou květenou. Nedaleké Dolní Věstonice prosluly svými pravěkými nalezišti a dokládají, že lidé toto místo obývali od dávnověku. Ačkoli nejvyšší vrch Děvín dosahuje jen 549 m n. m., tyčí se výrazně nad okolní krajinou a vidět je odtud do daleka. To si uvědomovali i ve středověku, a tak tu naleznete rovnou dva hrady. Starší Děvičky nebo také Dívčí Hrady či Maidenburg jsou zříceninou gotického hradu, prvně zmiňovaného v roce 1222. Mladší hrad je známý jako Sirotčí nebo také Růžový hrádek a vznikl v polovině 13. století.

Pokračovat ve čtení

Dovolená na Moravě: Toulky za vínem a antickými bohy

Představa horkého léta a putování krásnou krajinou, kde se můžete každou chvíli zastavit na sklenku vynikajícího bílého vína, se jeví přitažlivá téměř každému. Pokud láká i vás, navštivte Lednicko-valtický areál v okrese Břeclav nedaleko rakouských hranic. Během 18. a 19. století byla tato oblast přetvořena rodem Lichtenštejnů do podoby přírodního parku. Lichtenštejnové neváhali utratit obrovské částky a obdivuhodný výsledek jejich úsilí je dnes zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Pokračovat ve čtení

Zažijte skvělou dovolenou i v Čechách. Vydejte se na Lipno

Chtěli jste k moři, ale když jste promysleli všechny možné komplikace a omezení související s koronavirem, rozhodli jste se zůstat doma? Dobrou zprávou je, že i doma si můžete užít vodní radovánky. Jihočeská nádrž Lipno s délkou 42 km a šířkou až 5 km je největší vodní plochou v České republice. Přehrada leží ve výšce 725 m n. m. – rána zde mohou být i v nejparnějším létě chladná a voda vás parádně osvěží.

Pokračovat ve čtení

Léto v Krkonoších: Výstup na Sněžku i stezky v korunách stromů

Máte rádi hory a chystáte se strávit dovolenou v Čechách? Nejvyšší vrcholky, které vám tuzemsko nabídne, najdete v Krkonoších. Ve srovnání s Alpami možná nevypadají tak majestátně, ale nelze jim upřít, že umí předvést i vysokohorské počasí. Životu nebezpečné jsou zejména v zimě. I v létě však dovedou nepřipraveným turistům, zlákaným krásným počasím v údolí, připravit perné chvilky. Větrovka by tedy v batohu neměla chybět ani během letních výstupů. Vždyť kdo by si v Krkonoších nevzpomněl na tragický osud Hanče a Vrbaty?

Pokračovat ve čtení